هواکش سانتریفوژ

هواکش ها در یک دسته بندی کلی به 2 گروه هواکش های محوری (هواکش آکسیال) و گریز از مرکز (هواکش سانتریفوژ) تقسیم بندی می شوند. هواکش های سانتریفوژ معمولا در مواردی که احتیاج به تامین فشار بالا است، استفاده می گردد. هواکش سانتریفوژ دارای یک پروانه است که درون محفظه حلزونی شکل حرکت می کند.

فن سانتریفوژ معمول ترین نوع هواکش های صنعتی می باشد.


در این هواکش صنعتی ، هوا از بخش پروانه به سمت پره ها حرکت کرده و انرژی جنبشی آن زیاد می شود. این انرژی جنبشی قبل از ورود به بخش discharge به انرژی فشاری تبدیل شده و در نتیجه فشار هوا بالا می رود. فن های سانتریفوژ برای جریان های حاوی ذرات (رطوبت و گرد و غبار)، برای انتقال مواد و همچنین برای سیستم های دارای دمای بالا کاربرد دارد.

تعداد زیادی از فن ها و دمنده ها بعنوان کاربری فشار قوی از نوع سانتریفیوژ هستند.در شکل یک دستگاه سانتریفیوژ ترتیب داده شده است. پروانه میتواند هم به طور مستقیم به شفت و هم به صورت جدا به همراه دو یاتاقان اضافی متصل شود. نوع دیگر آن که در دمنده های بزرگ استفاده میشود از اتصال کوپلینگ انعطاف پذیر میباشد.

هوا یا سیال به طور محوری به داخل پروانه به سمت نازل داخلی وارد میشود که شتاب خفیفی را در ورودی پروانه به هوا وارد میکند.

کاری که پروانه انجام میدهد تاب دادن به سیال است که از شعاع کم به زیاد سیال را با فشار و سرعت بالا به سمت کیسینگ هدایت میکند، بنا بر این برخلاف نوع اکسیال ، در سانتریفیوژ انرژی داده شده در افزایش فشار نیز تاثیر میگذارد. جریان در پروانه به صورت مارپیچ یا حلقوی میباشد.پروانه سیال را به خارج از فن هدایت میکند. به علاوه کیسینگ حلقوی به افزایش فشار سیال کمک میکند.گذرگاه خروجی بعد از آن میتواند با یک دفیوزر شکل داده شود.

@image


این فن ها قادرند فشارهای بالا را با بازده زیاد تولید کرده و با بیشتر شرایط فرایندهای سازگاری دارند که این یکی از مزیت های مهم می باشد.هواکش صنعتی:سانتریفوژ بسته به نوع پره به چند دسته زیر تقسیم می شوند:

پره های ایرفویل (AF )

انحنا رو به عقب ( BC )

صاف رو به عقب ( BI )

مستقیم در نوک ( RT )

انحنا رو به جلو ( FC )

شعاعی ( RB )

فن های سانتریفوژ با پره های ایرفویل بهترین راندمان کاری و کمترین تولید صدا را در بین انواع مختلف فن های سانتریفوژ دارند.

فن های BC دارای راندمان کمتری نسبت به فن های ایرفویل بوده و می توانند گازهای که دارای ذرات هستند را انتقال دهند. چنانچه غلظت مواد درون گاز بالا باشد پره های شعاعی یا مستقیم در نوک مناسب هستند.

فن های FC در مقایسه با فن های BC در اندازه یکسان دبی کمتر و فشار بیشتری تولید کرده و راندمان پایین تری دارند. فن های رو به جلو در جاهایی که فضای اشغال شده اهمیت داشته باشد استفاده می شوند. فن های RB راندمان کمی دارند ولی از لحاظ ساخت ساده تر بوده و امکان تمیز کاری در حین کار وجود دارند.

@image


@image


ثبت نظر